Astra Canina

Subtitle

Skrócony opis rasy australian cattle dog

Osadnicy przybyli do Australii przywieźli ze sobą zwierzęta hodowlane. Jednak okazało się, że sprowadzone z Wysp Brytyjskich i Europy psy nie są zdolne do pracy przy stadzie w tak trudnych warunkach. Na miejscu był dziki dingo, którego z nimi krzyżowano.

Pierwszym znanym wynikiem takich krzyżówek był Timmons Biter, bezogoniasty, średniej wielkości pies, który stał się protoplastą pokrewnej ACD rasie Stumpy Tail Cattle Dog oraz Hall’s Heeler. Różne źródła podają, że w tworzeniu rasy miały udział: dingo, krótkowłosy owczarek szkocki, black smithfield, dalmatyńczyk oraz kelpie, również dolewka bulteriera jest możliwa, ale sporna..


(...jednak można przypuszczać, że dzięki magii falującej nad czerwoną ziemią, udało się domieszać jeszcze krokodyla i bumerang  ;-)


W 1893 roku syn osadników z Polski Robert Kaleski zainteresował się rasą. Opracował standard, który został zatwierdzony w 1903 r. W niezmienionej formie funkcjonował aż do 1963 roku, gdy wraz z nowym opracowaniem wzorca, psy znane wcześniej jako Blue Heeler, Australian Heeler albo Queensland Blue otrzymały nazwę Australian Cattle Dog.

Mimo upływu czasu i zmiany nazwy, prawdziwy cattledog reprezentuje typ opisany przez Kaleskiego.

Australian Cattledog jest odważnym, twardym, inteligentnym psem roboczym o wielkiej sile i wytrzymałości. Powinien przywodzić na myśl australijskiego dingo. Ma być równie sprawny i wytrzymały, jednak mocniejszej budowy.

Każda jego cecha, zarówno fizyczna, jak i psychiczna,  predysponuje go do ciężkiej pracy w ekstremalnych warunkach. ACD jest bezwzględnie oddany swemu panu, jednak zawsze zdolny do samodzielnej oceny sytuacji.

W stosunku do obcych jest zwykle neutralny, ale w chwilach zagrożenia,  gdy sytuacja wymaga obrony Pana, jego rodziny czy mienia, staje się nieustraszonym i twardym obrońcą.

Inteligentny, uparty i przedsiębiorczy cattledog był, i takim pozostał, niezastąpionym towarzyszem, z wielkim zaangażowaniem uczestniczącym w każdym działaniu.

Wyhodowany do kontrolowania zdziczałego bydła jest także doskonałym psem rodzinnym, towarzyszem osób niepełnosprawnych, psem służbowym, sportowcem w każdej dziedzinie: flyball, frisbee, agility, IPO, ring, tropienie. Dostosowuje się łatwo do każdych warunków. Nie pogodzi się tylko z jednym: brakiem zainteresowania.

wielkość:

43 - 48 cm suka

46 - 51 cm pies

Szata naturalna tj. prosty włos okrywowy z gęstym podszerstkiem.

Maść: zawsze dereszowata, dropiata, lub w cętki, ruda lub niebieska z podpalaniem. Pożądane są łaty na głowie oraz dopuszczalne u nasady ogona. Często na czole występuje charakterystyczny bentley czyli biała gwiazdka.